Apel o niepodnoszenie składki VAT na napoje owocowe z 5% do 23%

Reprezentatywne organizacje pracowników i reprezentatywne organizacje pracodawców, wchodzące w skład RDS, apelują o niepodnoszenie stawki podatku VAT na napoje owocowe, z co najmniej 20% zawartością soku owocowego z 5% do 23%.

Obecnie w konsultacjach społecznych jest projekt z dnia 8 listopada 2018 r., ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa, która zakłada wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT. Istotą propozycji jest ograniczenie ilości towarów i usług objętych obniżonymi stawkami VAT. Zgodnie z uzasadnieniem projekt oraz oceną skutków regulacji zmiany mają być neutralne dla przedsiębiorców, konsumentów i budżetu.

W rzeczywistości planowane jest, aby koszty reformy systemu stawek VAT sfinalizować z podniesienia stawki VAT na napoje owocowe, z co najmniej  20% zawartością soku owocowego. Protestujemy, aby kosztami reformy obciążyć wyłącznie przedsiębiorców z branży przetwórstwa owocowo-warzywnego, rolników, sadowników i ogrodników. Jest to propozycja nieakceptowalna i dalece niesprawiedliwa.

Apelujemy do Pana Premiera o wstrzymanie prac nad propozycją drastycznej podwyżki stawek VAT na napoje owocowe, która będzie mieć bardzo niekorzystny wpływ na przedsiębiorców przetwórstwa owoców i warzyw, rolników oraz sadowników.


Apel reprezentatywnych organizacji pracowników i reprezentatywnych organizacji pracodawców, o niepodnoszenie składki VAT na napoje owocowe 

Podziel się:
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram