Dobra atmosfera w zespole ma znaczenie dla marki firmy

AmRest wraz z HRM Institute przy współpracy z Universum zorganizowało badania „Międzynarodowy krajobraz radości w pracy 2019”. Zostały one przeprowadzone na prawie 2,7 tys. osób w 12 krajach, w tym w Polsce.

W naszym kraju, z radością w pracy kojarzy się swobodna atmosfera, współpraca z ludźmi z poczuciem humoru oraz pasja do tego, czym się zajmujemy. Autorzy badań uważają iż, stworzenie przyciągającego miejsca pracy, nie musi się wiązać z dużymi nakładami finansowymi.

Według niemal 90 proc. ankietowanych, zabawa w pracy może zwiększyć kreatywność oraz dodać energii. Wśród badanych, tylko 4 proc. profesjonalistów i 2 proc. studentów uważa, że żarty i zabawa w pracy są nieprofesjonalne. 10 proc. twierdzi, że ich stanowisko i obowiązki na to nie pozwalają.

Do pięciu najważniejszych czynników kojarzących się ankietowanym z radością w pracy zaliczamy:

  • atmosfera, w której mogę się czuć swobodnie i nie boję się wyrażania swoich poglądów,
  • praca z ludźmi z poczuciem humoru i wspólne śmianie się z kolegami z pracy,
  • pasja do tego co robię jest ważniejsza dla studentów (31 proc. wskazań niż dla profesjonalistów – 24 proc.,
  • pozytywny feedback i docenianie ze strony współpracowników i szefa,
  • frajda (radość) z realizacji zadań.

Aż 85 proc. ankietowanych z Niemiec, 75 proc. z Czech, 72 proc. Polaków, 56 proc. Rosjan i 46 proc. Chińczyków, by poważnie rozważało zmianę pracy na inną, w przypadku gdy obecna by przestała dawać im radości.

Pracownicy o zdrowym poczuciu humoru dobrze współpracują z innymi. Radość w pracy może przede wszystkim poprawić relacje międzyludzkie i pracę zespołową (wskazało tak 96 proc. badanych) oraz zmniejszyć stres i napięcia (94 proc.). Dodaje także energii w pracy (92 proc. wskazań), zwiększa efektywność (96 proc.) i kreatywność (86 proc. wskazań).

Podziel się:
Facebook
Twitter
YouTube
LinkedIn
Instagram